Bir Dijital Pazarlama Röportajı

Dijital Stüdyo ve Workinton iş birliğiyle 27 Şubat’ta Workinton Levent’te gerçekleşecek olan Bir Dijital Pazarlama Kampanyasının Anatomisi etkinliğinin öncesinde, etkinliğin yol göstericisi Eren Kumcuoğlu ile dijital pazarlama ve yaklaşan etkinlik üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

1- Merhaba Eren Bey. Sizi dijital pazarlama alanında çalışmaya iten faktörlerden söz eder misiniz? Bu alanda çalışmaya nasıl karar verdiniz? 
Okul hayatımda hep sınıfta olmasını istenmeyen öğrencilerdendim. Üniversitede pazarlama 101’den rahatça AA alınca önce şans sandım. Bir başka pazarlama dersi daha denedim, ondan da AA alınca ışığı görüp pazarlamaya yüklendim. Baktım konudan gerçekten keyif de alıyorum, bu alana yöneldim. Dijital konusunda uzmanlaşmam ise bir karar değil, sonuçtur aslında. Kariyerime başladığım dönemde dijital mecraların etkinliği ve sosyal medya gibi konular yeni yeni konuşuluyordu. Benim bu konudaki ilgimi ve yetkinliğimi gören yöneticilerim beni dijital pazarlama sorumlusu olarak konumlandırdılar. O zamanlar kurumsal şirketlerde bu titr pek bulunmuyordu.

2- Uzun süredir dijital pazarlama alanında çalışan bir profesyonel olarak, dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyen kişilere neler tavsiye edersiniz
Pazarlama ve iletişim bilmeden dijital pazarlama da yapılmaz. Bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler için “trendleri takip edin, sosyal medyada takılın” gibi şeyler söylemeyeceğim. Böyle damdan düşme bilgiler yüzünden kuramsallıktan uzak, “neden” sorusunun yanıtını doğru şekilde veremeyen pek çok garip işi görmemizin sebebi de bu. Pazarlama ve iletişim bilgilerinin derinleşmesi şart. Gerisi biraz analitik zeka, biraz da duygularla tamamlanacaktır.

3- Katılımcıları nasıl bir eğitim süreci bekliyor?
Ben mevcut tecrübemi kendi yarattığım formüllerle, kuramsal bir şekilde ve örneklerle dinleyicilere aktaracağım. Amacım katılımcıların gelecekte yapacakları çalışmalarda aynı düşünce yapısıyla ve formüllerle işlerini doğru şekilde kurgulayabilmelerini sağlamak. Dinleyicilerden beklentim ise katılımcı olup konuştuğumuz kavramlar üzerine kendi tecrübeleriyle beni beslemeleri.

4- Dünyada ve Türkiye’de dijital pazarlama faaliyetleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce farklılıklar var mı?
Aslında artık biz de dünya çapında işler yapıyoruz ama işin analitik düzeyinde gerideyiz. Sürdürülebilirlik sorunumuz var, vur-kaç yaratıcı faaliyetlere dijital pazarlama ekosistemimizi oluşturuyor. Kapsayıcı ve tüketici temelli bir iletişim kurgusu yaratmakta zayıf kalıyoruz. Bunun sebebini ajanslara ya da profesyonellere yüklemiyorum, bunun sebebi ekibine doğru hedefler koymayan, doğru başarı metrikleri belirleyemeyen ve iş sonrası ekibiyle bir öğrenme sürecine girip bir sonraki iş için yönlendiremeyen üst düzey yönetimlere yüklüyorum.

5- Sizce dijital pazarlama nereye gidiyor?
Dijital pazarlamanın bir yere gittiği yok. =) Sadece hayatımız günden güne dijitalleşiyor. Tabi ki pazarlama da dijitalleşiyor. “Dijital şuraya gidiyor” gibi kehanetler beni çok eğlendiriyor. Bir dönem QR, beacon, augmented reality yılı ilan etmişlerdi. Her yıl mobilin yılı olacak mesela… bu kehanetler hep eski ekonomik düzenin, eski kafanın ürünleri bence, dikkat ederseniz genellikle de pazara o yıl hangi teknolojilerin sürüldüğüyle alakalı oluyorlar. Oysa “tüketici kabulü” kavramını unutuyoruz. Bugünün tüketicisi çok daha çeşitli ve anlaması zor. Sizin ne sunduğunuzdan ziyade neden sunduğunuzla çok daha ilgililer, neyi kabul edip neyi etmeyeceklerini belirleyen en önemli faktör de bu oluyor. Ben şöyle en yalın şunu söyleyebilirim; Pazarlama ve iletişim öncelikleri, tüketicinin adapte olduğu alanlarda evrilecek ve değişen hayatlarımıza uyum sağlayacak.

6- Bu alandaki trendleri değiştiren gelişmeler neler sizce?
İnternet ve mobil cihaz penetrasyonu sebep gösteriliyor ama şunu unutuyoruz, tüketimi, dolayısıyla ekonomik dengeleri yönlendiren baskın jenerasyon değişiyor ve bu jenerasyon zaten internetin içine doğdu. Bu perspektiften değerlendirirsek penetrasyonun artması bir sebep değil, sonuç aslında. Bu “değişik” tüketiciye ulaşmak bizim sandığımız kadar da kolay değil. Çünkü mesaj işleme yetileri ve dikkat düzeyleri bizimkinden çok farklı. Şimdiden TV’de bile alıştığımızdan farklı iletişim tonları görüyorsak sebebi bu ekonomik yönelim. İletişim trendlerini de tek başına teknolojik gelişmeler değil, bu jenerasyon değişimleri belirleyecek.

7- 10 yıl sonra bu alanda nasıl farklılıklar olacağını düşünüyorsunuz?
Ortalama 20 yıl kabul edilen jenerasyon farkı, artık birkaç yıla düştü. Bu yüzden kitlesel iletişim kanalları iletilmek istenen mesajları ulaşılmak istenen kitleye etkili biçimde anlatabilecek mecralar olmaktan iyice çıkacaklar. Dijitaldeki bazı mecralar bence bugün bile bu konuda çok eksikler. Bu durumda (elbette hedeflere bağlı olarak) çok katmanlı pazarlama, iletişim, medya karmaları hayatımızda olacaklar. Böyle bir dönemde kitle ve mesaj hedefleme iletişimde esas konuşulan şey olacak gibi görünüyor. Ödeme sistemleri gelişiyor, satın alma kararları hızlanıyor ve karar noktaları değişiyor. Gelecekte dikkati pek çok farklı noktada olacak olan tüketicimizi hızla ve kolaylıkla satın almaya (veya hizmetlerimize üye yapmaya) yönlendirerek onları tekrar pazarlama harcaması yapmadan (ya da minimum maliyetle) elimizde tutmaya ve geri kazanmaya yönelik kurgular konuşacağız.

Eren Kumcuoğlu’na bu keyifli sohbet için teşekkür ediyor, sizleri 27 Şubat’ta Workinton Levent’te gerçekleşecek olan Bir Dijital Pazarlama Kampanyasının Anatomisi etkinliğine bekliyoruz.

27 Şubat’ta görüşmek üzere!