Kullanıcı Deneyimi Workshop’una Hazır Mısınız?

SHERPA & Dijital Stüdyo İşbirliği ile Gerçekleştirilecek Kullanıcı Deneyimi Workshop’una Hazır Mısınız? Ürünler, servisler, kullanıcılar ve onların deneyimleri…

Bunları düşündüğünüzde belki de çoğumuzun aklına ‘daha tıklanabilir’ butonlar, önsezisel olarak algılanabilen arabirimler ya da mobil bir arabirimin menüsü geliyor. Oysa “tasarım ekran boyamak değil, problem çözmektir” bu yüzden manzaraya geniş açılı bir objektifle baktığımızda bambaşka ve çok daha zengin bir dünya göreceksinizdir. Deneyim, sağladığınız / yarattığınız çözümün, iyi & kötü yanları ile karşı tarafta bıraktığı etkidir.Kullanım anında hissiyat olarak başlayan, sonrasında hatıraya dönüşen duygusal bir etkileşimdir. Ne hissettiğimiz ve sonrasında ne hatırladığımızdır.

Peki herhangi bir üründe, serviste kullanıcıya yaşatacağınız deneyimi ne şekilde kurgulamanız, bu deneyimi kurgularken hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğini, bu aşamaların işinize sağlayacağı olumlu etkilerini öğrenmek ister miydiniz? İşte tam da bu kısımda devreye SHERPA giriyor ve Dijital Stüdyo yönetiminde yapılacak “Kullanıcı Deneyimi’nin Faydaları” temalı Workshop etkinliğiyle, sizlere tüm bu bilgileri sunmak için güzel bir hazırlığa giriyoruz.

Bu workshop’ta hangi bilgileri edineceğinize ve SHERPA’nın size neler sunabileceğine dair ipuçlarına ulaşmak için her gün sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle paylaşacağımız SHERPA yazılarını takip edebilirsiniz.