Workinton & Dijital Stüdyo İnovatif Girişimcilik Etkinliği Röportajı

Workinton ve Dijital Stüdyo ortaklığının ilk meyvesi olacak “İnovatif Girişimcilik” etkinliği, 19 Aralık 2015 Cumartesi günü, 12:00 – 17:00 saatleri arasında Workinton Levent Şubesi’nde gerçekleştirilecek. Detay sayfasından hakkındaki tüm bilgilere ulaşabileceğiniz etkinliğe sayılı günler kala, etkinliğin yol göstericisi Yavuz Çingitaş’a girişimcilik, inovasyon ve etkinlikle ilgili merak ettiklerimizi soralım istedik.

 1. Merhaba Yavuz Bey, söze, inovasyon ve girişimcilik kavramlarının tanımıyla başlayalım isterseniz. İş dünyası çerçevesinde, bu iki kavramı en yalın haliyle nasıl tanımlarsınız?
  İnovasyon, genelde çok daha soyut bir kavram gibi görünse de her an hayatlarımızın tam içinde olan bir olgudur ve girişimcilik ile birlikte düşünülmelidir. Girişimcilik, inovasyon kavramının içinde yer alır ancak inovasyon nedir? İnovasyon, fikrinizi veya buluşunuzu girişimcilik ile birleştirip (yeni bir değer sunmasını sağlayarak) tutkunuz ile pazara sunduğunuz ürün, hizmet vb. olarak tarif edilebilir. Girişimcilik ise, bu buluşunuz veya fikriniz insanlar için bir değer sunarken, kazanç sağlama boyutunda devreye girer.
 2. Peki etkinlik programında da bahsi geçen kurumsal girişimcilik kavramı nedir? Bilmeyen birine, girişimcilik ile arasındaki farkı nasıl anlatırsınız?
  Kurumsal girişimcilik, girişimci kafa yapısına sahip çalışanların, fikirleri ve tutkuları ile firmalarına kazandırdıkları girişimcilik projeleri olarak tanımlanabilir. Kurumsal girişimciliğin sayısız örneği mevcuttur. Örneğin, Sony PlayStation, Ken Kuturagi tarafından bir kurumsal girişimcilik projesi olarak başlatılmıştır.
 3. Girişimci olmaya nasıl karar verilir sizce? Yani kişi buna karar vermeden önce değerlendirmesi gereken başlıca konular nelerdir? Ya da girişimci olmaya karar verdim diyen herkes girişimci olabilir mi?
  Çevrede gördüğü problemlere çözüm yaratma tutkusu taşıyan herkes girişimci olabilir, yeter ki bir şeylerin değiştirilebileceğine kendini inandırsın. Hayatımızda “para” söz konusu olmasaydı, tutkulu olduğumuz faaliyetlerden para kazanmak belki de girişimciliğin rüya senaryosu olabilirdi. Önemli olan, kendini iyi tanımak ve zamanı geldiğinde de risk alarak başaracağına güvenmek.
 4. Peki girişimci olmaya karar verildikten sonra atılması gereken başlıca adımlar nelerdir? Bu süreçte yapılacaklarla ilgili bir ortaklıktan söz edilebilir mi?
  Girişimci olmadan önce atılması gereken adımlardan başlarsak; öncelikle ne iş yapmak istiyorsak bununla ilgili okunabilecek ve takip edilecek tüm kaynakları çok iyi bilmeliyiz. Sonra, aklımızdaki işi test edebileceğimiz ortamlar yaratarak potansiyel müşterilerimizin satın alım kararını veya aklımızdaki fiyatı test etmemiz gerekiyor. Verdiğim derslerde böyle tarif ediyorum. Eğer, almasını öngördüğümüz kitle sunacağımız ürünü ya da hizmeti satın almak için yanıp tutuşuyorsa, girişimcilik kararını ancak o zaman vermek gerekiyor. Eğer, yapacağınız iş için yetkinlikleriniz yeterli değilse, ortaklıklar kurmak önemli ve bir o kadar da çok dikkatli atılması gereken bir adım. Ayrılması çok zor bir simbiyotik yaşam gibi karşılıklı fayda sağlayan yaşam biçimi, herkesin isteği… 🙂
 5. Kendi tecrübelerinizden de yola çıkarak, girişimci olmanın pozitif ve zorlayıcı taraflarından bahsedebilir misiniz kısaca?
  Girişimci olduğunuzda, bir kişi hariç artık hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmazsınız. O da, kendiniz olursunuz. En önemlisi de, kendinize hesap verebilmenizdir. Eğer içinizde girişimci tutkusu varsa, zaten bu hesap hiç bitmeyecek. Zor tarafı ise, artık reddedilmeye alışmak gerekiyor, ki bu benim çok alışık olduğum bir şey değildi. Yapmak istediğim girişimcilik projeleri genelde, üst yönetim tarafından hep destek gördü, zaman zaman orta kademe yöneticiler engel olmak istediler. Ancak, girişimci kafa yapısı bu engelleri tanımaz ve hayata geçirmek istediği neyse onun peşinden tüm gücüyle koşar. Ben de tam olarak öyle yaptım, girişimci olmaya karar verdiğim an benim için en doğru andı.
 6. İzniniz olursa, biraz da sizin konuyla olan ilişkinizden söz edelim. Girişimci olmaya nasıl karar verdiğinizden söz edebilir misiniz bize?
  Aslında, verdiğim eğitimler içinde anlattığım metodları kendi fikirlerim üzerinde deneyerek girişimcilik kararını aldım. Yani, fikirlerim için önce iş modeli kurdum, sonra fikirlerimin MVP’lerini (Minimum geçerli ürün) yaptım ve hedeflediğim gerçek müşteriler üzerinde test ettim. Testlerimin sonuçları çok olumlu çıkınca, bunların bir girişimcilik haline dönüşmesine karar verdim. Tabi karar vermekle bitmiyor, her proje için doğru ortaklarla çalışmak gerekiyor ve bu kesinlikle acele edilecek bir konu değil. O yüzden, doğru olduğunu düşündüğüm, uzun zamandır tanıdığım kişileri de projelere dahil ederek girişimciliğimi daha az riskli bir konumda başlattım.
 7. Türkiye’nin inovasyon, girişim, girişimcilik gibi konulardaki durumu nasıl sizce? Bu konudaki karnemizle ilgili neler söyleyebilirsiniz?
  Maalesef, çok kötü. 2015 Global İnovasyon Endeksine göre Türkiye, bir önceki yıla göre 4 sıra gerileyerek 58. sırada yer aldı. Barbados, Mauritus, Slovakya ve Karadağ gibi ülkeler maalesef bizden daha iyi durumda olan ülkelere örnekler. İnovasyon Haftası, belki de Türkiye’deki en iyi etkinlik, ancak sadece bu etkinliği düzenlemek yeterli olmuyor. Eğitim sistemi tamamen ezberci bir sistem olduğundan maalesef bizden girişimcilerin çıkması da gittikçe zorlaşıyor. Ezberci eğitim sistemi, girişimciliğin ve inovasyonun temelinde yer alan problemleri görme ve bunlara bir çözüm yaratma dürtülerini öldürüyor. Dolayısıyla, yaratıcılığı öldüren eğitim sisteminde girişimcilik ve inovasyon çokça söz edilen kavramlar olamıyor. Türkiye Girişimcilik Vakfı’ndan arkadaşlarımızın öncülüğünde, inovasyon ve girişimcilik eğitimini liselere yaymak için bir proje üzerinde çalışıyoruz. Umarız bu tür projelerin niceleri daha hayata geçer.
 8. Sizin yol gösterici konumunda bulunacağınız, yaklaşmakta olan “İnovatif Girişimcilik” etkinliğiyle ilgili neler söylemek istersiniz? Katılımcıları nasıl bir etkinlik bekliyor?
  İnovatif Girişimcilik Etkinliği, fikir bulma aşamasından başlayıp yatırımcı sunumuna kadar giden sürecin nasıl olması gerektiğini anlatan bir giriş çalışması olacak. Ufak denemeler de yapacağız ancak, tabii ki tüm bu metodolojileri öğrenmek için daha uzun (yaklaşık olarak 3 günlük) bir eğitimde buluşmamız gerekiyor 🙂 Daha fazlasını öğrenmek isteyen katılımcılar ile zaten gerekli tüm kitap vb. yayınları paylaşacağım.
 9. Son olarak inovasyon ve girişimcilik konularının geleceğinden söz edelim müsaadenizle. Önümüzdeki yıllarda, bu konularda ne gibi değişimler ön görüyorsunuz?
  Türkiye’nin içinde bulunduğu problemler kümesi, maalesef girişimcilik ve inovasyon konularıyla şu anda kesişmiyor. Hep sözde bir inovatiflik ve girişimcilik söz konusu ancak, asıl önem vermemiz gereken geleceğimiz. Geleceği tahmin etmek istiyorsak onu tasarlamalıyız. Dolayısıyla geleceği tasarlayacak olanlar bizleriz, eğer yeterince çaba sarf etmezsek, yukarıda örneklerini verdiğim ülkelerin gerisinde kalmaya devam edeceğiz ve ülke ekonomimiz, eğitim düzeyimiz vb. konuları hiçbir zaman düzeltemeyeceğiz.
 10. 10. Peki sizin kişisel olarak izleyeceğiniz ya da izlemek istediğiniz yola dair neler söyleyebilirsiniz?
  Girişimcilik ile başladığım bu yolda, yatırımcılık ile devam etmeyi planlıyorum. Tabii ki, ilk önce girişimcilik projelerimin başarılı sonuçlar elde etmesi gerekiyor 🙂 Çok başarılı girişimler yaratan, yatırımlar yaparak portföyünü genişleten, dünyanın en büyük inovasyon firmalarından bir tanesini kurmak gibi bir hayalim var. Kazandıklarımızın bir kısmını da, mutlaka insan ve hayvanların yararına olacak projelere harcamak gibi bir hedefim var. Umarım dünyaya katkımız olabilir, canlılar ve doğa için pozitif sonuçlar yaratabiliriz.

Vakit ayırdığınız ve içten cevaplarınız için teşekkürler.