İnternette görünenin ötesine geçtik: Dijital Stüdyo Deep Web Etkinliği

Dijital Stüdyo’nun Deep Web etkinliği 24 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirildi. Workinton işbirliğiyle, Workinton Levent 199 adresinde gerçekleştirilen etkinlik, 13:00 – 17:00 saatleri arasında, 4 ayrı bölüm ve bunların arasındaki 3 kısa mola süresinden oluştu. İkramlar, samimi ortamın etkisiyle uzayan muhabbet ve soluklanma araları ve yoğun içerik neticesinde – yavaş yavaş bir Dijital Stüdyo klasiğine dönüşmeye başlayan biçimde – tüm katılımcıların ortak isteği ve onayı ile yarım saat kadar daha uzatılarak bitirildi.

Siber güvenlik alanındaki teorik ve pratik uzmanlığının derinliğiyle tanınan BT profesyoneli Halil Öztürci yol göstericiliğinde gerçekleştirilen etkinlik, konusuna yaraşır biçimde, gizem ve merak unsurlarının sonuna kadar hissedildiği, iyi yazılmış bir İngiliz polisiyesi edasıyla akıp gitti.

Yol göstericimizin konuya ve hazırlamış olduğu etkinliğe özel sunuma hakimiyeti, etkinliğin başlangıç düdüğünün duyulduğu andan itibaren, katılımcılarımız üzerindeki etkisini hissettirdi. Sunum liderinin konuya olan hakimiyetine şahit oldukları andan itibaren, katılımcılarımızın konuya olan ilgileri daha da alevlendi. Bu durum, Deep Web etkinliğinin de – geçmiş etkinliklerimizin gerisinde kalmayacak biçimde – Dijital Stüdyo’nun yola çıkma amaçlarının başında gelen iki konunun, kendini gerçekleştirmesine olanak sağlayan biçimde ilerlemesine imkan sağladı.

Bunlardan ilki, etkinliğin ‘toplu bir öğrenme biçimi’ şeklinde gerçekleşmesiydi. Yalnızca sunuma bakılarak anlaşılabileceklerin ve öğrenilebileceklerin ötesine geçildi ve tüm katılımcıların dahil olduğu bir toplu öğrenme seansı gerçekleştirildi. Herkes konuyla ilgili aklındaki soruları ve zihninde gezinen karıncaları masaya döktü, bunlara toplu halde yanıt arandı. Daha önce akla gelmeyenler konuşuldu, tecrübelerden yeni şeyler öğrenildi, kişisel meraklar toplu bir zihin açma iklimi yaratılmasına ön ayak oldu.

İkincisi ise, Dijital Stüdyo’nun başından itibaren çok önemsediği, Türkçe içerik konusuydu. Özellikle Deep Web gibi, Türkçe içeriğe ulaşmanın oldukça sıkıntılı olduğu bir konuda yapılan böyle bir etkinlik neticesinde, not defterlerinde, paylaşılmaya ve üzerinde düşünülmeye hazır bol miktarda Türkçe içerik birikti.

Günün sonunda, kapıdan fazlasıyla mutlu çıkmamızı sağlayan etmenlerin başında şüphesiz, işbirliği içinde olduğumuz Workinton da geliyordu. Etkinliği gerçekleştirdiğimiz Workinton Levent 199 Şubesi, gün boyu süren ikramları, yardımını ve güleryüzünü bir an olsun esirgemeyen çalışanları ve böyle bir etkinlik için ideal olan ferah yapısıyla gönlümüzü fethetmeyi başardı.

Etkinliğin ardından, katılımcılarımızın görüşlerini almak üzere yaptığımız anket, vardığımız ve yazıda sizlerle paylaştığımız kanılarda yalnız olmadığımızı bize gösterdi. Katılımcılarımızın da, Deep Web etkinliğinin başarısına dair bizlerle aynı fikirde olduğuna şahit olduk. Ve bu bizi çok mutlu etti.

Tüm katılımcılarımıza, yol göstericimiz Sn. Halil Öztürkci’ye, Workinton Levent 199’a, bu özel etkinliğin damaklarda tat bırakacak şekilde gerçekleştirilmesine olanak verildikleri için çok teşekkürler.

Bundan sonraki Dijital Stüdyo etkinliklerinde, yeni deneyimler çerçevesinde, kendileriyle tekrar bir arada olabilmeyi umut ediyoruz ve tabii ki, yeni misafirlerimizi heyecanla bekliyoruz.

Görüşmek üzere.

Dijital Stüdyo