Deep Web’i uzmanına sorduk!

Önümüzdeki Dijital Stüdyo etkinliği, 24 Ekim Cumartesi günü, Workinton Levent 199 Şubesi’nde, 13:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlik günü yaklaşırken, hem kendisini daha iyi tanımak, hem de Deep Web konusuyla ilgili ana yemek öncesi iştah açıcı niyetine kimi detayları öğrenelim istedik ve yol göstericimiz Halil Öztürkci ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
Kendisine bir kez daha teşekkür ederek, sizleri soru ve cevaplarla baş başa bırakalım.

 1. Giriş olarak, kavramın tanımıyla başlayabiliriz sanırım. En basit ve anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse, deep web nedir?
  En basit manada DeepWeb dediğimiz şey İnternetin bilinmeyen kısmı, karanlık tarafı. Bu bilinmezlik ve karanlık olma hali hem insanı korkutan hem de ister istemez insanı içine çeken de bir özellik aslında. İstediğiniz her şeyi bulabileceğiniz karanlık bir market düşünün, 600 dolara satılan Rus yapımı otomatik silahlardan tutun da kiralık katile kadar ne ararsanız bulabileceğiniz bir ortam. Bunu deep yapan özelliklerinden birisi de internetin arama motorları tarafından indekslenmemiş olması.
 2. Deep web kavramı söz konusu olduğunda, çoğunlukla akla yasa dışı işler geliyor. Bu sizce ne kadar haklı bir yargı. Deep web gerçektenden de illegal işlerin mekanı mı? Yoksa, bu bilinmezlikten kaynaklı hatalı bir bakış açısı mı?
  Aslında haklı bir çağrışım. Her ne kadar ilk çıkış noktalarının başında kişisel mahremiyet gelse de sonrasında karanlık işlerin döndüğü, bu işleri yapanların izlerini saklamak için bolca başvurdukları bir ortam olmaya doğru evrim geçirdi. Şu an iki amaç içinde kullanıldığını söyleyebiliriz.
 3. Sizin bu konuyla olan ilişkinizle devam edelim isterseniz. Başta karanlık görünen bu konuya sizi çeken neydi? Neden bu konuyla ilgilenme ihtiyacı hissettiniz ya da yollarınız nasıl kesişti?
  Aslında benim ilk olarak DeepWeb ile tanışmam kişisel mahremiyetle alakalı oldu ve sonrasında bu ortamın başka nelere kolaylık sağladığını ve kimler tarafından kullanıldığını keşfedince ister istemez işin karanlık yüzünü araştırmaya doğru iten bir merak da oluştu diyebilirim. DeepWeb’e doğru attığınız her adım size başka bir kapıyı aralar ve oranın kendi terminolojisine, kültürüne, kanunlarına aşina olmaya başlarsınız ve daha fazlasını merak edip devam edersiniz araştırmaya.
 4. Deep web ile ilgili en çok konuşulanlardan biri erişilebilirlik sanırım. Gerçekten de bu aleme adım atmak bu kadar zor mu? Öyleyse neden?
  Aslında erişilebilirlik o kadar zor değil ama bu bahsettiğim konu belirli bir seviyeye kadar olan içeriğe erişim için geçerli. Birden fazla seviyesi var ve her seviye kendi içinde erişim açısında bir zorluk derecesine sahip. Bu zorluk derecesi teknolojik bir zorluk değil, gizlilikten kaynaklı bir zorluk durumudur. Yani özel bir ağa erişecekseniz, öncelikle o ağa erişim bilgilerine erişmeniz gerekiyor ve bu da sadece birbirine güvenen kişiler arasında paylaşılan bir bilgi. Dolayısıyla öncelikle o güveni oluşturmak ve o ağa dahil olmak için gerekli bilgilere ulaşmak gerekiyor.
 5. Profesyonel iş dünyası için deep web ne ifade ediyor sizce? Kurumların ve BT profesyonellerinin bu konuya yaklaşımları nedir ve de nasıl olmalıdır?
  Profesyonel iş dünyası için DeepWeb henüz tam olarak anlamını bulmuş diyemem çünkü ancak kendi bilgileri bu ortamda paylaşılmaya başlayınca işin ciddiyetine varan bir kesim aslında. Profesyonel iş dünyası kendi sayısal varlıklarının ne kadar kıymetli olduğunun farkına varmalı ve bunları korumak için gerekli bütün tedbirleri almalı.
 6. Biraz etkinlikten söz edelim. Bu etkinlikle ilgili temel iddianız nedir? Katılımcılar yerlerinden nasıl bir kazanımla kalkacaklar sizce?
  Bu etkinliğin temel amacı internetin masum olmayan yüzünü katılımcılara göstermek ve buradan elde edecekleri bilgilerle kendilerini internetin karanlık dünyasında bekleyen tehlikelere karşı koruyacak önlemleri almak. Bu etkinlikte sadece İnternetin karanlık dünyasından bahsedilmeyecek, aynı zamanda bu karanlık dünyaya yem olmamak için nelerin yapılması gerektiğine de değinilecek.
 7. Etkinliğin içeriğiyle ilgili kısaca neler söyleyebilirsiniz? Konunun ağırlıklı olarak hangi boyutlarından bahsedilecek?
  Etkinliğin öncelikle katılımcılara İnternete bakış konusunda yeni bir kazınım sağlayacağını söyleyebiliriz. DeepWeb kavramının tanımı, bu ortama erişimin nasıl gerçekleştirilebileceği, bu karanlık dünyada yol göstericileri nasıl kullanabileceğimizi, burada dönen ticaretin dijital parasını, ne tür ticaretin döndüğünü, daha derine inmek için hangi yolların izlenebileceği gibi bir çok konuyu ele alacağız. Tabi bütün bunları yaparken işin hukuki boyutuna da değineceğiz.
 8. En çok kimlerin katılmasını tavsiye edersiniz peki? Daha doğrusu işin amatör meraklıları haricinde, bu eğitim en fazla hangi alandaki profesyonellerin iş hayatına katkı sağlar?
  İnterneti kullanan herkes katılabilir bu eğitime. Çünkü bu karanlık dünyada kurulan pazarda herkesin sahip olduğu sayısal varlıklar satılabilir yada el değiştirilebilir birer değer. Ayrıca internetteki tehlikeleri daha derinlemesine görüp bunlara şahit olacak bir çok kişi bundan sonraki profesyonel hayatlarında çok daha dikkatli bir şekilde interneti nasıl kullanabileceklerini öğrenecekler.
 9. Türkiye’de bu konuya gereken önemin verildiğini ya da bu konunun yeterince konuşulup, tartışıldığını düşünüyor musunuz?
  Türkiye’de bilişim güvenliği konusuna ne kadar önem verildiği sürekli tartışılan bir konu ve kişisel görüşüm maalesef henüz yeterince önem verilmediği yönünde. Bunun en önemli sebebi farkındalığın çok az olması. Örneğin insanlarla sohbet ettiğinizde şöyle bir cümleyi duyabiliyorsunuz;”Benim banka hesabımı ele geçirsinler ne olacak ki, zaten hesabımda para yok”. Oysa içinde para olmasa bile bir banka hesabının “dropper account” olarak adlandırılan ve çalıntı paranın girdi-çıktı yapıldığı bir hesap olabileceğini ve bundan kaynaklı olarak hakkında dav açılabileceğini ve belki de mağdur olabileceğini bilmiyor. Dolayısı ile öncelikli olarak bu konuyla alakalı hem bireylerin hem de kurumların farkındalığını arttırmak gerekiyor.
 10. Konunun geleceğini nasıl görüyorsunuz? Mesela, bir on yıl sonra deep web dendiğinde ne anlaşılacaktır, kayda değer bir değişim ya da farklılık bekliyor musunuz?
  Zor bir soru 🙂 Ama şunu söyleyebilirim, 10 yıl sonra insanların biyometrik verilerinin DeepWeb’de satılacağını ve bu verilerin çok kıymetli olacağını söyleyebilirim. Bir de şunu unutmamak lazım, DeepWeb format değiştirse bile işlev olarak hep var olacak bir ortam.